بازی خطر در شهربازی‌های غیراستاندارد ایلام

[ad_1]

استانداردسازی وسایل بازی شهربازی‌ها همواره یکی از دغدغه‌های اجتماعی بوده که در صورت غفلت خسارت‌ها و آسیب‌های مادی و معنوی زیادی برجا می‌گذارد که پیشگیری از آن نیازمند نظارت مستمر دستگاه‌های ذیربط و متولیان شهربازی‌هاست.

گاهی تیترهای رسانه‌ها از وقوع حوادث دردناکی در شهربازی‌ها خبر می‌دهد که در پی غفلت و در اوج لذت و شادی رخ داده‌اند، استفاده از تجهیزات فرسوده و غیراستاندارد و عدم استفاده از تجهیزات بازی ایمن در شهربازی‌ها تهدیدی است که شادی و نشاط را نشانه گرفته است و غفلت در استانداردسازی، بازی و نشاط کودکانه را به خاطره‌ای تلخ مبدل می‌سازد که پشیمانی از آن سودی ندارد.

با گرم شدن هوا و فصل تابستان روند استفاده از امکانات تفریحی و سرگرم‌کننده شهربازی‌ها افزایش می‌یابد و حتی در گوشه و کنار شهر هرجا که زمینی سبز دیده می‌شود، می‌توان خانواده‌هایی را که برای بازی و تفریح دل به طبیعت زده‌اند، مشاهده کرد.

سال‌های گذشته همواره شهربازی‌های غیراستاندارد دغدغه خانواده‌های ایلامی در فصل تابستان برای بازی بچه‌ها بود و هر سال این معضل باعث تعطیلی بیشتر شهربازی‌های استان از سوی نهادهای نظارتی می‌شود.

برای تابستان امسال هم گویا خبری از استانداردسازی شهربازی‌های استان ایلام نیست و بچه‌ها و کودکان ایلامی باید سالی را بدون شهربازی استاندارد سپری کنند.

کم بودن مراکز تفریحی و رفاهی، نبود پارک‌های تخصصی کودکان و شهربازی‌های غیراستاندارد از معضلاتی است که سال‌های سال است خانواده‌های ایلامی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

اجباری بودن استاندارد وسایل شهرهای بازی و نقش آن در سلامت مردم بویژه کودکان مهم و حائز اهمیت است و چشم‌پوشی از آن بازی کردن با سلامت مردم است.

همه شهربازی‌های شهرداری‌های ایلام غیراستاندارد است

مدیرکل استاندارد ایلام با انتقاد از عدم همکاری شهرداری‌های استان و دیگر نهادهای متولی در خصوص استانداردسازی وسایل و تجهیزات شهربازی‌ها، گفت: بیشترین مشکل وسایل تفریحی و بازی در زمینه استاندارد متوجه پارک‌های بازی شهرداری‌های استان است به نوعی که می‌توان گفت همه این وسایل غیراستاندارد هستند.

مهناز همتی افزود: هم اکنون ۲۷۰ وسیله بازی کودکان در شهربازی‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها در استان وجود دارد که همه آنها غیراستاندارد هستند.

وی در خصوص شهربازی‌های مستقر در مهدکودک‌های استان نیز اظهار داشت: با بازرسی‌های انجام شده از این مکان‌ها هیچ‌کدام از وسایل بازی مهدکودک‌های استان استاندارد نیستند.

مدیرکل استاندارد ایلام با اشاره به اینکه تنها بخش خصوصی استانداردسازی وسایل بازی را رعایت کرده‌اند، گفت: ۸۳ درصد شهربازی‌های این بخش استانداردسازی وسایل را رعایت کرده‌اند.

استانداردسازی تجهیزات شهربازی‌ها نیازمند تعامل شهرداری است

همتی افزود: در خصوص استانداردسازی تجهیزات بازی کودکان مکاتبات متعددی با شهرداری‌ها انجام و تاکید شده است قرارداد با بهره‌برداران در صورت کسب مجوز از استاندارد منعقد شود.

مدیرکل استاندارد ایلام تاکید کرد: سازه‌های بازی در سطح پارک‌ها و شهربازی‌ها علاوه بر استاندارد کارخانه ساخت باید استاندارد نصب را نیز دریافت کنند و سپس مجاز به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه تجهیزات شهربازی‌های استان ایلام مشکل حاد و خاصی ندارند، افزود: تاکنون شهرداری‌ها توجه چندانی به این موضوع نداشته و همچنان برای این مهم به عنوان معضلی اساسی تدبیر خاصی اندیشیده نشده است.

مدیرکل استاندارد ایلام یادآور شد: استانداردسازی تجهیزات بازی در مراکز بازی و تفریح می‌تواند از بروز خطرات و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند، امری که توجه به آن چندان که انتظار می‌رود جدی و مستمر نیست.

همتی ادامه داد: اداره کل استاندارد استان ایلام با توجه به شرح وظایف تعیین شده در بخش‌های مختلف نسبت به نصب و استقرار تجهیزات بازی استاندارد در پارک‌ها و شهربازی‌ها حساسیت ویژه‌ای دارد و موارد را با دقت بررسی می‌کند.

مسوولیت حوادث و عواقب راه‌اندازی وسایل بازی غیراستاندارد متوجه بهره‌برداران و متولیان است

مدیرکل استاندارد ایلام گفت: تمامی مسوؤلیت حوادث و عواقب حقوقی ناشی از استفاده، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تجهیزات فاقد مجوز استاندارد، متوجه بهره‌برداران و متولیان خواهد بود.

همتی تاکید کرد: نصب تجهیزات بازی در شهربازی و پارک‌ها منوط به ثبت آن در سامانه نظارت بر وسایل تفریحی است و این تجهیزات از سوی شرکت بازرسی که مورد تایید سازمان ملی استاندارد است بررسی و مجوز نصب و بهره‌برداری برای آنها صادر می‌شود و شهرداران مکلف هستند از بهره‌برداری تجهیزاتی که موفق به طی مراحل استانداردسازی و اخذ گواهینامه استاندارد نشده‌اند، ممانعت کنند.

شهرداری‌ها ضرورت استانداردسازی وسایل بازی کودکان را در قرارداد با بهره‌برداران قید کنند

مدیرکل استاندارد ایلام تاکید کرد: باید در قرارداد با بهره‌برداران شهربازی‌ها که توسط شهرداری‌ها تنظیم و منعقد می‌شود، استانداردسازی وسایل بازی به عنوان یک ضرورت کاری قید شود.

همتی افزود: شهرداری‌های استان باید در خصوص اجرای توصیه‌های قانونی و اصلاح فرآیند انعقاد قرارداد با بهره‌برداران، حمایت و همکاری لازم را داشته باشند.

وی اظهار داشت: بازرسی‌های دوره‌ای و ادواری از شهربازی‌ها سه ماه یکبار انجام می‌شود و اعتبار مجوز استاندارد نیز به مدت یکسال خواهد بود.

با توجه به اجباری بودن استاندارد زمین و تجهیزات بازی واقع در بوستان‌ها، شهربازی‌ها و اماکن تفریحی و مهدکودک‌ها و واگذاری بهره‌برداری از این مراکز و تجهیزات به پیمانکاران بخش خصوصی از طریق ارگان‌های مختلف باید فعالیت آن‌ها منوط به رعایت استانداردها و اخذ تاییدیه‌های لازم از اداره کل استاندارد باشد.

لذا شایسته است با توجه به اینکه تامین سلامت کودکان مقدم بر سایر مسایل است دستگاه‌های متولی چون شهرداری ها با همکاری اداره کل استاندارد ایلام به فکر اقدام لازم برای نظارت بیشتر بر وسایل شهربازی‌های استان باشند.

بر اساس آخرین سرشماری استان ایلام ۵۸۰ هزار نفر جمعیت دارد.

[ad_2]

Source link