رویترز: عربستان در صدد کاهش شمار زائران حج است

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از افزایش آمار مبتلایان به کرونا در عربستان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر، منابع آگاه اعلام کردند؛ دولت سعودی در حج امسال برای جلوگیری از شیوع کرونا احتمالاً شمار معدودی از حجاج را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، دو منبع آگاه گفتند که دولت سعودی امسال در نظر دارد تنها شمار اندکی را به عنوان امری نمادین برای حج بپذیرد و محدودیت‌هایی مانند محدویت سنی و معاینه‌های بیشتر پزشکی را اعمال کند.

در همین ارتباط یک منبع آگاه دیگر به رویترز گفت: با این محدودیت‌ها احتمالاً از هر کشور ۲۰ درصد سهمیه زائران پذیرفته می‌شود.

این منابع همچنین از فشار برخی مقام‌ها برای لغو مراسم حج که از اواخر ماه جولای (مردادماه) آغاز می‌شود، خبر دادند.

این گزارش می‌افزاید؛ محدودیت و یا لغو مراسم حج، فشار مالی مضاعفی بر دولت سعودی وارد خواهد کرد که این روزها به خاطر کاهش شدید قیمت نفت و شیوع کرونا زیان دیده است. همچنین تحلیلگران، سال اقتصادی دشواری را برای عربستان پیش‌بینی کرده‌اند.

عربستان سعودی از ماه مارس (اسفند/فروردین) زیارت عمره و برنامه ریزی برای انجام مناسک حج را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آورد.  

در سال ۲۰۱۹ حدد ۱۹ میلیون مسلمان در زیارت عمره شرکت کردند و ۲.۶ میلیون نفر نیز به حج تمتع رفتند. طرح اصلاحات اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی افزایش ظرفیت عمره و تمتع سالانه تا ۳۰ میلیون نفر و کسب درآمد ۱۳.۳۲ میلیارد دلاری تا ۲۰۳۰ بود.

وزارت بهداشت عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۱۰۵ هزار و ۲۸۳ نفر رسیده و ۷۴۶ نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

[ad_2]

Source link