شیوه نامه بازدید از موزه‌ها در صورت نیاز اصلاح می‌شود

Category: دسته‌بندی نشده Comments: No comments

شیوه نامه بازدید از موزه‌ها در صورت نیاز اصلاح می‌شود

[ad_1]

محمدرضا کارگر روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: بسیاری از موزه‌های جهان بر اساس شیوه‌نامه‌هایی بازگشایی شدند و بازدیدکنندگان با رعایت موارد و مفاد این شیوه نامه‌ها می‌توانند از موزه‌ها بازدید کنند.

وی با بیان این که بازدید از موزه‌های وزارت میراث از روز چهارم خردادماه امکان پذیر شده است، اظهار داشت: این شیوه نامه تدوین شده بر اساس شیوه‌نامه‌هایی است که دیگر کشورها رعایت می‌کنند ولی اگر طی روزهای آینده دیدیم نیازمند اصلاحاتی هستیم تغییر می‌دهیم تا سلامت بازدیدکنندگان و موزه‌داران حفظ شود.

کارگر اضافه کرد: واقعیت این است که تا کشف درمان و یا مهار بیماری کرونا نگران هستیم ولی نمی‌توان همه کسب و کارها را تعطیل کرد و باید با رعایت فاصله اجتماعی فعالیت‌ها را ادامه دهیم.

وی همچنین افزود: تمام موزه‌ها زیر نظر این وزارت امکان و تجهیزات رعایت این شیوه نامه را دارند.

کارگر در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که شرایط موزه‌ها در استان‌هایی که همچنان وضعیت قرمز دارند چگونه است گفت: تصمیم باز یا بسته بودن این موزه‌ها با مسئولان ستاد کرونای آن استان است.

در پروتکل (شیوه‌نامه) ویژه بازدید موزه ملی ایران در زمان بحران کرونا آمده است:

این پروتکل برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و به طور متناوب این نسخه به روز خواهد شد.

۱- تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و تعیین وقت قبلی صورت می‌گیرد. ورود به موزه‌ها تنها با تعیین زمان از قبل امکان‌پذیر است.

۲- بلیت‌ها دارای نوبت مشخص هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت شود. در زمان شیوع کرونا تعیین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که از کارت‌های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می‌کنند نیز ضروری است. ارائه کارت و مدرک معتبر در خصوص بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت ضروری است.

۳- بازدید به صورت نوبتی صورت می‌گیرد و بازدیدکننده صرفاً در زمان مشخص شده حق بازدید دارد. بنابراین توصیه می‌شود با در نظر گرفتن دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده تعیین و اقدام به تهیه بلیت کنند. هرگونه تأخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را به عمل آورید.

۴- در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده شود. در هنگام ورود و در صورت ازدحام فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

۵- برای پیشگیری از انتقال بیماری‌های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با کمک دستگاه تب‌سنج از تمام بازدیدکنندگان، مراجعان و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می‌پذیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۷.۵ درجه سانتی گراد و یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

۶- چنانچه بازدیدکننده‌ای مایل به رعایت قوانین و شیوه‌نامه حاضر نباشد، می‌تواند انصراف خود را از ادامه بازدید اعلام کند.

۷- بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

۸- بازدیدکنندگان موظفند در ورودی و در حضور مسوول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام کنند.

۹- کلیه بازدیدکنندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی‌های سطح خیابان به موزه جلوگیری شود.

۱۰- ورود و استفاده از هرگونه مواد ضدعفونی‌کننده به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

۱۱- مسیر بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت‌های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.

۱۲- در طول مسیر بازدید علائم راهنمایی نصب شده است. نسبت به رعایت آن‌ها اقدام کنید.

۱۳- مسیر بازدید یک‌طرفه است و حرکت از یک نقطه آغاز و در خروجی‌ها پایان می‌یابد، بنابراین هرگونه بازگشت در مسیر با هر توجیهی امکان‌پذیر نخواهد بود.

۱۴- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

۱۵- فاصله ۵۰ سانتی‌متری از ویترین‌ها، پایه‌های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی‌توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.

۱۶- هیچیک از آثار، ویترین‌ها، پایه‌های نگهدارنده، موانع و… را لمس نکنید.

۱۷- چنانچه بازدیدکنندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت نکنند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

۱۸- موزه در این ایام از پذیرش گروه‌های بزرگ (بیشتر از ۶ نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.

۱۹- بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه‌های کوچک (کمتر از ۶ نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش کودکان زیر ۶ سال معذور است.

۲۰- با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید ۱۹، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول مسیر بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفاً به پرسش‌های موردی پاسخگو خواهند بود.

۲۱- جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید ۱۹، بروشور در دسترس قرار نمی‌گیرد. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی‌دی‌اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.

۲۲- کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

۲۳- فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

۲۴- پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی دست‌های خود را طبق پروتکل‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید.

۲۵- جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست‌ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می‌شود. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

۲۶ – قبل از ورود به موزه، دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

۲۷- با توجه به شرایط خاص توصیه می‌شود پیش از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران مراجعه کنید.

مکان‌های منتخب قابل بازدید عبارتند از:

۱. نمایشگاه کشفیات باستان‌شناسی سال ۹۸ از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.

۲. موزه ایران باستان از آغاز دوره عیلامی تا پایان دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد ۱۳۹۹ به بعد آماده بازدید خواهد بود.

۳. برای صیانت از آثار موزه‌ای و آماده‌سازی زیر ساخت‌های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می‌گیرد و با محدودیت‌های بازدید در موزه روبرو هستیم. بازگشایی سایر قسمت‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>