صادرکنندگان متقاضی تسهیلات در سامانه سپیدار ثبت‌نام کنند

Category: دسته‌بندی نشده Comments: No comments

صادرکنندگان متقاضی تسهیلات در سامانه سپیدار ثبت‌نام کنند

[ad_1]

امیر حسین نظری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی با عنوان “سپیدار” راه‌اندازی شده است.

وی گفت: بر اساس ماده سه بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸ مقرر شد کارگروهی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران، صندوق ضمانت صادرات ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،  ساز و کار استفاده از منابع ریالی و ارزی مندرج در مواد یک و ۲ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۸ را طراحی کنند.

نظری  افزود: با تدوین دستورالعمل مربوطه،  سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی تجارت خارجی نسبت به ایجاد و راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی موسوم به “سپیدار” را راه اندازی کرده است.

وی بیان کرد: بر این اساس تمامی صادرکنندگان متقاضی دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ‌های ترجیحی پرداخت می‌شود، می‌توانند از روز دوشنبه  ۱۲ خرداد جاری با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.  Tpo.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

وی افزود: این سامانه به صورت خودکار نسبت به پردازش اطلاعات اقدام و درخواست‌ وارده را به بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات ارسال می‌کند.

نظری ادامه داد: ارتباط سامانه‌ای با بانک‌های عامل از مهم‌ترین مزیت‌های سامانه “سپیدار” است و صادرکنندگان می‌توانند یکی از بانک‌های پارسیان، توسعه صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات و بانک مشترک ایران و ونزوئلا را انتخاب کنند تا پس از احراز اهلیت صادراتی آنها بر اساس شاخص‌های موجود، در خصوص معرفی صادرکنندگان در اسرع وقت اقدام شود.

وی گفت: صادرکنندگان لازم است ابتدا به سامانه مراجعه کنند و بانک‌ها مجاز به تشکیل پرونده پیش از احراز هویت از سوی سازمان توسعه تجارت ایران نیستند.

سامانه “سپیدار ” بر اساس مفاد ماده یک بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال ۹۸ در خصوص سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی طراحی شده و صادرکنندگان می‌توانند درخواست‌های خود برای دریافت این تسهیلات را از طریق این سامانه به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کنند.

صادرکنندگان متقاضی تسهیلات نیز می‌توانند از روز دوشنبه ۱۲ خرداد با مراجعه به پرتال سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir  برای ثبت درخواست تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در سامانه “سپیدار” اقدام کنند و بانک‌های عامل نیز موظف هستند صادرکنندگان را برای ثبت درخواست در این سامانه معرفی کنند.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>