نخستین کارخانه فرآوری گل محمدی لرستان امسال بهره‌برداری می‌شود

[ad_1]

علیرضا احمدوند روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: گل محمدی از مهمترین گونه های معطر رز دارای آثار درمانی ضدافسردگی؛ تقویت قلب و کاهش التهاب  است که می توان آن را در بیشتر مناطق لرستان کشت کرد.

وی با اشاره به اینکه این محصول اکنون در الیگودرز؛ بروجرد؛ خرم آباد؛ دورود و ازنا کشت می شود ادامه داد: در حال حاضر از ۷۴۰ هکتار سطح  یک تا سه ساله ی زیر کشت  گل محمدی در لرستان ۸۰۰ تن برداشت می شود.

وی گفت: متوسط برداشت گل محمدی از اراضی استان نیم تن در هکتار می باشد اما در برخی مناطق بروجرد به ۴.۵ تا پنج تن رسیده  و با افزایش سن کشت به چهر تا پنج سال می توان این میزان را به بیش از پنج تن در هکتار افزایش داد.

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان با اشاره به کشت گل محمدی لرستان در پاییز و اواخر زمستان  اظهار داشت: ارقام کشت شده مصارف مختلفی برای برای گلاب گیری؛ عرق گیری و غذایی دارد.

احمدوند اضافه کرد: با توجه به احداث باغات گل محمدی در اراضی شیبدار  مقاومت این گیاه در برابر خشکی  می توان با پرورش این محصول در اراضی دیم و کم بازده و ۲ مرحله آبیاری؛ عملکرد مناسبی از نظر برداشت محصول داشت.

وی هدف اصلی برداشت گل محمدی را تولید اسانس دانست و افزود: برداشت سه تا چهار تن گل محمدی از هر هکتار معادل تولید یک لیتر اسانس است که این میزان تا ۱۵۰ میلیون تومان در بازارهای بین المللی درآمدزایی دارد.

وی ایجاد  تعاونی تولیدکنندان گل محمدی  لرستان را از برنامه های در دستور کار برشمرد و گفت: کارخانه  و صنایع فراوری گل محمدی الیگودرز در حل احداث است که امیدواریم تا پایان سال بهره برداری شود.

[ad_2]

Source link