۹ هزار و ۲۰۰ نفر در استان مرکزی مشمول دریافت بیمه بیکاری شدند

[ad_1]

سید علی آقازاده روز پنجشنبه در همایش ائمه جمعه استان مرکزی در مصلی بیت‌المقدس اراک افزود:  حقوق اسفندماه پارسال این افراد پرداخت شده و حقوق ۲ ماه نخست امسال نیز در اسرع وقت پرداخت می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخناش اظهار داشت: بیش از پنج هزار واحد مسکونی روستایی در نتیجه سیلاب بهار پارسال تخریب شد که با پیگیری‌های دولت بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ واحد با اعتباری بالغ بر هفت هزار میلیارد ریال بهسازی یا بازسازی شد که بخشی از این اعتبار به صورت بلاعوض در اختیار مردم قرار گرفت.

استاندار مرکزی اضافه کرد: سهم این استان در طرح ملی مسکن ۲۲ هزار واحد است که با تامین زمین مورد نیاز ساخت هشت هزار واحد در اسرع وقت آغاز می‌شود که این امر نقش موثری در کاهش قیمت مسکن خواهد داشت.

آقازاده، تکمیل طرح‌های نیمه تمام را اولویت اصلی دولت‌ در یکسال پایانی خدمت خود دانست و بیان کرد: ۳۰۰ طرح نیمه تمام در استان مرکزی وجود دارد که تکمیل ۱۰۰ طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال کلید خورده است.

وی اظهار داشت: به تازگی ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل تعدادی از طرح‌های ورزشی استان مرکزی جذب شد که با جذب و تکمیل این طرح‌ها بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال طرح به بهره‌برداری می‌رسد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: فرآیند تکمیل بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) اراک در شرایط قابل قبولی است و با پیگیری‌های انجام شده یک‌هزار میلیارد ریال از محل منابع ملی برای تکمیل و ۴۳۰ میلیارد ریال نیز برای تجهیز این طرح از وزارت بهداشت و درمان جذب شده و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد ماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

آقازاده افزود: تفاهم‌نامه ساخت یک‌هزار واحد مسکونی برای ایتام با مشارکت استانداری و کمیته امداد امام خمینی(ره) استان در سال ۹۷ منعقد شد که اکنون زمین مورد نیاز از سوی استانداری تامین و ۳۵۰ میلیارد ریال از ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار این طرح نیز جذب شده است.
وی شاخص‌های اقتصادی استان مرکزی را قابل قبول دانست و گفت: نرخ بیکاری استان در سال گذشته به تازگی از سوی مرکز آمار ایران هشت درصد اعلام شده که  بر این اساس استان برتر کشور در کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸ بوده‌ است.

استاندار مرکزی افزود: سال گذشته با وجود مشکلات و مسائل اقتصادی حدود یک میلیارد دلار انواع کالای غیر نفتی از این استان صادر شد و ۱۵ هزار شغل شناسنامه دار نیز ایجاد شد.

آقازاده بیان کرد: ۵۵ تا ۶۰ هزار شغل پایدار باید در استان مرکزی ایجاد شود تا فشار بیکاری در استان کاهش پیدا کند که برای تحقق این مهم ایجاد ۲۰ هزار شغل پایدار ور سال جاری هدفگذاری شده است.

وی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا اگرچه باعث تعطیلی نماز جمعه در استان مرکزی شد اما ائمه جمعه دوشادوش مسئولان در مقابله با این ویروس تلاش کردند و نقش مهمی در جذب مشارکت‌های مردمی داشتند.

استاندار مرکزی بیان کرد: این استان ۳۰ بهمن سال گذشته استان دوم کشور در شیوع ویروس کرونا بود اما اکنون با هماهنگی مردم، مسئولان و روحانیون استان بیست و دوم کشور در این خصوص است.

بر اساس اعلام سیما سادات‌لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر تا ۲۰ خرداد ۹۹ به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان به هشت هزار و ۴۲۵ نفر رسیده است

نماز جمعه پیش از شیوع ویروس کرونا در ۳۳ نقطه استان مرکزی اقامه می‌شد.

[ad_2]

Source link